Styl nowojorski narodził się – jak sama nazwa wskazuje w Standach Zjednoczonych – w latach 60. XX wieku. Wnętrza zaprojektowane w tym nurcie są jak miasto, od którego wziął swą nazwę – to tygiel wielu kultur oraz mieszanka doświadczeń i kreatywności jego mieszkańców.
Stylistykę NY cechuje eklektyczność i ponadczasowość. Czerpie z różnych stylistyk i wpływów, jednak zawsze trzyma się kilku wytyczających go zasad. Powstawał w przestronnych apartamentach zamożnych nowojorczyków, a konkretnie – na Upper East Side, czyli najbogatszej dzielnicy Manhattanu. Jego podstawa jest klasyczna, stonowana i elegancka. Jednak zawsze wyróżnia się „tym czymś”, co sprawia wrażenie jedynego w swoim rodzaju.
Podstawę stylu tworzy paleta jasnych barw: bieli, beżów i szarości. Jednak zawsze przełamana niewielkim, ale mocnym akcentem w nasyconej, jednak stonowanej barwie. Często jest to kolor bordo, granatowy, ciemna zieleń. Meble są eleganckie, dobrej jakości.
Wnętrza zawsze wyróżnia jego focal point – punkt centralny, który ściąga na siebie uwagę w pierwszym momencie po przekroczeniu progu pomieszczenia w tym stylu. Może to być ekstrawagancka lampa, fotel w wyrazistym kolorze czy lustro w zabytkowej ramie.
Wnętrza zaprojektowane w stylu Nowego Jorku są jednak przede wszystkim wygodne i funkcjonalne. Kojarzą się wypoczynkiem i przytulnością, ale z delikatną nutą luksusu. Nurt ten czerpie m.in. ze stylu francuskiego, nowoczesnego, art déco czy Hampton.
Aranżacja salonu w stylu nowojorskim
Salon w stylu nowojorskim można urządzić zarówno w domu na przedmieściach, jak i w mieszkaniu w bloku. Jest on wypełniony meblami i dodatkami ze szlachetnych materiałów, takich jak drewno, szkło i nikiel. Niezależnie od faktycznej powierzchni pomieszczenia, powinno się odczuwać w nim wrażenie przestronności.
W nowojorskim salonie zastosowanie znajdą szlachetne, raczej ciężkie tkaniny, takie jak:
- aksamit,
- jedwab,
- kaszmir.
We wnętrzu centralny punkt stanowi zwykle kanapa, fotel i stolik kawowy, np. drewniany ze szklanym blatem.
Dodatków nie ma tu wiele, ale powinny być „z charakterem”. Warto postawić na jeden, ale naprawdę wyjątkowy:
- obraz,
- wazon,
- lustro,
- lampę.
Ściany zazwyczaj zdobią klasyczne sztukaterie.
W tym wystroju wnętrz ważne jest światło – mamy więc wiele źródeł światła, ozdobne (np. kryształowe) żyrandole, lampy i kinkiety.
Projektowanie wnętrz Bydgoszcz
Aranżację salonu w stylu nowojorskim, a także wszelkie inne projektowanie wnętrz w Bydgoszczy, Toruniu, Warszawie i innych miastach warto zlecić w profesjonalnym biurze architektonicznym. Pozwoli to zaoszczędzić dużo czasu, stresu oraz kosztownych pomyłek. Szczególnie gdy marzysz o wnętrzu zaprojektowanym w stylistyce tak wyrazistej, jak nowojorska pomoc architektów z dużym doświadczeniem może okazać się nieoceniona.
Artykuł powstał przy współpracy z MJ Atelier.
Fot. Shutterstock