W dzisiejszych czasach prawdopodobnie nikt nie wyobraża sobie życia bez urządzeń elektronicznych. Gdybyś nie był posiadaczem jednego z nich, nie byłbyś w stanie czytać niniejszego artykułu, co jest chyba świetnym dowodem na to, jak użyteczne potrafią być.
Płytka PCB, czy inaczej obwód drukowany, to płytka stworzona z materiału izolacyjnego, na której znaleźć można sieć połączeń elektrycznych wykonanych z folii miedzianej. Te sieci połączeń mają punkty lutownicze, których przeznaczeniem jest stanowienie miejsca połączenia płytki z pozostałymi podzespołami elektronicznymi. Ich kombinacja umożliwia prawidłowe funkcjonowanie układu elektronicznego.
Obwód drukowany pełni jednak również inne funkcje. Dzięki niemu mocowane komponenty mają stabilną pozycję. Może także pomagać w rozpraszaniu ciepła, które wydzielają.
Gdzie stosuje się obwody drukowane?
Płytki PCB pierwotnie używane były w branży wojskowej oraz kosmonautyce. Czasy jednak się zmieniły, i obecnie znaleźć je można we właściwie każdym urządzeniu elektrycznym. Używa się ich w produkcji sprzętów domowych, a także tabletów, telefonów, czy komputerów. Bez ich istnienia nie funkcjonowałaby niemal żadna dzisiejsza branża – znajdują się w urządzeniach medycznych, kolejowych, energetycznych, czy lotniczych. Wszelkie elementy, które składają się na urządzenia sprzęty elektryczne, aby działać prawidłowo, muszą być ze sobą połączone. To właśnie temu służą płytki PCB.
W Polsce w wielu miastach znaleźć można fabryki, w których produkuje się obwody drukowane. Warszawa to jedno z tych miast. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto jednak upewnić się, że firma ta zna się na rzeczy, i wyprodukuje dla nas płytki drukowane, szyte na miarę.
Niniejszy artykuł powstał we współpracy z firmą MESSER, której częścią oferty są właśnie obwody drukowane PCB https://messer-smt.eu/.
Fot. Shutterstock