Herbatki przeczyszczające wymieniane są jako jeden ze środków umożliwiających wypróżnienie. Nie oznacza to jednak, że można je stosować dowolnie i często, zwłaszcza codziennie. Środki przeczyszczające, w tym herbatki apteczne, mogą rozleniwić jelita i doprowadzić do uzależnienia perystaltyki od ich przyjmowania. Sprawdź, jak korzystać z nich odpowiedzialnie!
Herbatki przeczyszczające a przyczyna spożywania
Dostępne w aptekach bez recepty herbatki przeczyszczające to środki korzystne i bezpieczne dla zdrowia, o ile używa się ich zgodnie z zamysłem producenta. Powodem do sięgnięcia po napar roślinny nie powinien być jedno-, dwu- ani nawet trzydniowy przestój w chodzeniu do toalety. Przerwy w załatwianiu się w pierwszej kolejności należy korygować odpowiednią, zdrową dietą i ruchem.
Herbatki przeczyszczające na odchudzanie
Bardzo złym powodem picia herbatek przeczyszczających jest chęć schudnięcia. Napar pozwala uwolnić się od mas kałowych zalegających w jelitach, więc jedyny ciężar, jakiego się pozbywamy, wynika z oczyszczenia przewodu pokarmowego. Herbatki przeczyszczające nie spalają tłuszczu. Pite w dużych ilościach mogą prowadzić do odwodnienia, co także da efekt lekkości, ale zagrozi życiu i zdrowiu.
Herbatki przeczyszczające dla kobiet w ciąży i dzieci
Po herbatki przeczyszczające nie mogą sięgać kobiety w ciąży ani karmiące. Nie należy też podawać ich dzieciom. Picie tego typu naparów może prowadzić do wypłukania soli mineralnych z organizmu, uszkodzenia błony śluzowej jelit, rozwinięcia się chorób układu pokarmowego.
Herbatki przeczyszczające w chorobach układu pokarmowego
Korzystanie z innych sposobów na wypróżnienie niż picie herbatek aptecznych polecane jest także osobom cierpiącym na przewlekłe choroby i dolegliwości przewodu pokarmowego (np. wrzody, stany zapalne, niedrożność) oraz mających stany chorobowe w jamie brzusznej (np. zapalenia wyrostka robaczkowego).
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Aptekamirowska.pl.
Zdj. Shutterstock