Niewielkie i bolesne nadżerki dziąseł – afty – utrudniają codzienne czynności. Sprawiają dyskomfort podczas jedzenia, rozmawiania, a nawet uśmiechania się. Przeczytaj artykuł i poznaj metody na szybkie pozbycie się aft.
Uważność na bolesne miejsce
Małe i najczęściej występujące afty to ubytki w błonie śluzowej znikające w przeciągu tygodnia lub dwóch. Aby regeneracja przebiegła możliwie jak najszybciej, należy zachować szczególną ostrożność w stosunku do bolesnego miejsca. W czasie dolegliwości nie powinno się spożywać pokarmów drażniących: ostrych, kwaśnych, słonych. Należy odstawić alkohol i gorące napoje czy posiłki. Sprawdzą się za to produkty z witaminami A, B i E oraz żelazem, kwasem foliowym. Ostrożność jest wskazana także przy szczotkowaniu zębów.
Skuteczne środki apteczne na afty
Przez co najmniej tydzień doświadczania dolegliwości warto stosować płukanki i środki miejscowe łagodzące ból, odkażające jamę ustną i działające przeciwzapalnie. Przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie działa np. Dentosept – ziołowy płyn do ust. Korzystne działanie wykazują także Aphtin, Anaftin, Dezaftan.
Pomoc z domowej szafki
Jeśli chwilowo nie możesz pójść do apteki lub wolisz najpierw wypróbować domowe sposoby na afty, sięgnij po olej kokosowy, sok bądź wywar z aloesu, olejek goździkowy. Tymi specyfikami nacieraj ubytek w śluzówce. Z kolei najprostszym do przygotowania roztworem do płukania ust jest woda z solą i/lub sodą oczyszczoną.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Aptekamirowska.pl.
Zdj. Shutterstock