Obróbka metali i innych materiałów nie jest prosta. Wiele procesów posiada skutki uboczne, które zawsze trzeba brać pod uwagę. Jednak w przypadku wycinarki laserowej efekty uboczne nie mają takiego znaczenia. Dlaczego tak się dzieje? Wynika to ze sposobu działania takiej maszyny. Sprawdź więcej poniżej.
Jak działa wycinarka laserowa?
Skupiony promień światła posiada ogromną energię. Co więcej, jej obszar działania jest bardzo niewielki, niewiele odbiegający od grubości wiązki świetlnej. Dlatego też obszar wpływu ciepła jest znacząco ograniczony, co pozytywnie wpływa na właściwości materiału w pobliżu cięcia. Wycinarki laserowe zapewniają również inne korzyści:
- Krawędź wysokiej jakości, niewymagająca często dalszej obróbki.
- Brak zużycia narzędzi: nie ma potrzeby wymieniania noży czy wierteł.
- Wysoka precyzja. Promień skrętu lasera jest minimalny, co zapewnia znacznie większe możliwości, niż inne metody cięcia.
- Niewielkie straty materiału. Linia cięcia może mieć nawet niecały milimetr szerokości, co oznacza minimalną ilość odpadów produkcyjnych.
Czy zatem wycinarka laserowa to produkt doskonały? Jak każda inna maszyna, wycinarka też posiada swoje wady.
Wady wycinarki laserowej
Zakup wycinarki laserowej to dość duża inwestycja. Nie tylko koszt samej maszyny może robić duże wrażenie. Również koszty szkolenia i kwalifikacji operatorów oraz inżynierów wymaga dużych nakładów finansowych. W końcu ilość energii elektrycznej, potrzebnej do wyprodukowania skupionego światła laserowego, oznacza wyższe koszty użytkowania.
Oznacza to, że nie zawsze opłaca się taka inwestycja. Warto skontaktować się z pracownikami sklepu lub dostawcy, na przykład Chm Polska Maszyny do obróbki metali, i uzyskać wsparcie w tym zakresie. Zawodowcy pozwolą na określenie opłacalności całej inwestycji, co ułatwi dokonanie ostatecznego wyboru.
Fot. Shutterstock