Nieprzyjemny zapach z domowej oczyszczalni ścieków – przyczyny problemów z brzydkim zapachem
Domowe oczyszczalnie ścieków to systemy, po które sięga coraz więcej mieszkańców terenów, niepodłączonych do zbiorowej kanalizacji. W porównaniu do tradycyjnych szamb są one wygodniejszym i tańszym w eksploatacji rozwiązaniem. Zdarza się jednak, że ich użytkownicy uskarżają się na brzydki zapach. Czym może być spowodowany nieprzyjemny zapach z domowej oczyszczalni ścieków?
Brzydki zapach z oczyszczalni ścieków a nieprawidłowy montaż instalacji
Brzydki zapach z domowej oczyszczalni ścieków może być wynikiem błędnie przeprowadzonego montażu instalacji. Kluczowe znaczenie dla prawidłowego jej działania ma właściwy dobór pojemności zbiornika oczyszczalni, a także jej rodzaj. Dla gospodarstw o nierównomiernym dobowym wyrzucie nieczystości polecane są przede wszystkim oczyszczalnie hybrydowe. Należy pamiętać, że zaburzenie pracy oczyszczalni może powodować zarówno za mała, jak i zbyt duża pojemność.
Nieprzyjemny zapach z domowej oczyszczalni – nieprawidłowa eksploatacja instalacji
Prawidłowa eksploatacja domowej oczyszczalni ścieków jest drugim kluczowym czynnikiem, wpływającym na jej sprawne działanie, a tym samym na brak nieprzyjemnych zapachów. Użytkownicy instalacji powinni pamiętać, by:
- nie używać agresywnej chemii domowej – szczególne znaczenie ma chemia do czyszczenia toalet i wanien; należy wybierać ekologiczne, obojętne dla środowiska środki czystości
- nie wrzucać do kanalizacji przedmiotów, które nie podlegają biodegradowalności, takich jak podpaski, tampony czy patyczki do uszu
Dla sprawnego funkcjonowania domowych oczyszczalni ścieków, a tym samym przeciwdziałania brzydkim zapachom, konieczne jest również regularne uzupełnianie biopreparatów z florą bakteryjną.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Bio Eden.
Fot. Shutterstock.