Jeżeli dana inwestycja ma możliwość podłączenia się do sieci kanalizacyjnej oferowanej przez gminę, jest to obligatoryjne. Tylko w sytuacji, gdy taka sieć znajduje się zbyt daleko lub z innych przyczyn wykonanie takiego podłączenia jest niewykonalne, można rozważać zakup i montaż przydomowej oczyszczalni na swoim terenie. Dotyczy to domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, domków letniskowych, ale również budynków firmowych, biur, szkół itp.
Ogromnie ważną kwestią jest jednak uprzednie sprawdzenie Miejskiego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dostępnego w Internecie lub dopytanie we właściwym dla danego miejsca Urzędzie Gminy, czy MPZP dopuszcza możliwość montażu oczyszczalni ekologicznej na danym obszarze.
Ile kosztuje biologiczna oczyszczalnia?
Przydomowa oczyszczalnia ścieków cena ustalana jest zwykle indywidualnie z danym sprzedawcą. Ostateczny koszt z montażem wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy, w zależności od wybranego systemu, wielkości zbiornika, a także zastanych warunków gruntowych. Choć początkowa cena może się wydawać wysoka, warto mieć na uwadze fakt, że użytkowanie takiej oczyszczalni jest niemal bezobsługowe, a koszty z nim związane ograniczone do minimum. Preparat bakteryjny, który trzeba wsypywać do toalety, wyniesie Cię 50-70 zł rocznie zaś wybieranie osadu ze zbiornika odbywa się 1-2 razy w roku.
Aby poznać dokładną sumę za zakup i montaż przydomowej oczyszczalni ścieków na Twojej działce, skontaktuj się z działem obsługi klienta Bio Eden – firmy zajmującej się dystrybucją tego rodzaju systemów na terenie całej Polski.
Fot. Shutterstock