Bramy skrzydłowe cieszą się dużą popularnością. W końcu są funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu. Oczywiście, aby były w pełni niezawodne ważne są podzespoły takie jak siłowniki. Dziś podpowiemy Wam, jakie siłowniki do bramy skrzydłowej są najlepsze.
Siłowniki do bram skrzydłowych – co należy wiedzieć?
Siłowniki do bramy skrzydłowej powinny być wykonane z mocnych i niezawodnych materiałów, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Nie można też zapominać, że będą pracować w trudnych warunkach, a więc muszą być odporne na korodowanie i zmienne warunki atmosferyczne. Aby system otwierania bramy działał bezawaryjnie trzeba znaleźć właśnie odpowiedni siłownik do bramy skrzydłowej. Znaczenie ma jego wysuw. Trzeba dobierać go pod konkretne skrzydło bramy. Należy jeszcze zwrócić uwagę na odległość mocowania zawiasu jaka znajduje się pomiędzy skrzydłem bramy a słupkiem. To wszystko ma bezwzględnie wpływ na to jak pracować będzie dana brama. Pamiętajcie, że np. brama, która ma mało przewiewne skrzydła jest podatna na działanie wiatru, a to oddziałuje na siłowniki, które są wtedy podatne na przeciążenia. Siłownik bramowy trzeba też dobierać, biorąc pod uwagę długość, ciężar czy też kąt otwarcia. Jeżeli skrzydło bramy jest długie, to siłownik musi być jeszcze dłuższy. Można powiedzieć, że tutaj jest jedna zasada, czyli im dłuższa brama, tym dłuższy siłownik. Jeżeli dojdzie do odsunięcia punktu zaczepienia, to siły działające na siłownik będą mniejsze. Oczywiście także ciężar samego skrzydła ma znaczenie, gdyż przekłada się on na bezwładność bramy. Właśnie owa bezwładność powoduje przeciążenie siłownika, czyli im cięższe jest skrzydło, tym bezwładność jest większa, a to oznacza, że wtedy siłownik musi być dłuższy i mocniejszy. Trzeba też wybrać dłuższy siłownik, jeśli występuje brama o szerokich słupkach.
Siłowniki do bram – niezawodne, a przy tym trwałe
Jest wiele różnego rodzaju siłowników. Można zdecydować się na taki, który wykonany jest ze stali. Dobrze sprawdzi się jeżeli jest wyposażony w mechaniczne ograniczniki ruchu. Siłownik elektromechaniczny 230 V sprawdzi się do montażu podziemnego. Do pracy intensywnej sprawdzi się siłownik z ramieniem łamany. Jego montaż jest niezwykle prosty, ale też szybki. Nie trzeba nawet spawać. Został wyposażony w dodatkowe funkcje, np. czasu otwarcia czy regulacji trybu pracy. Kolejnym modelem, który warto wziąć pod uwagę jest siłownik, w przypadku którego zasilanie wynosi 230 V, zaś maksymalny pobór prądu zaledwie 1,5 A. Jego obudowa wykonana jest z aluminium, a dla zwiększenia trwałości pokryta jest lakierem poliestrowym. Dla jeszcze większej wytrzymałości producent zastosował enkoder oraz mocny uchwyt odblokowujący. Taki siłownik jest odporny na warunki atmosferyczne i sprawdzi się nawet do bardzo intensywnej pracy.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Twoja Brama.
Fot. Shutterstock