Tynkowanie zewnętrznych ścian jest integralną częścią budowy czy modernizacji domu. Wybór właściwego tynku nie ma wpływu jedynie na finalny wygląd budynku, ale i na wytrzymałość innych elementów wykończeniowych. Jakimi zasadami należy się kierować, by zyskać pewność o estetyczności i trwałości elewacji?
Wybór właściwych produktów
Dla nikogo nie jest zaskoczeniem fakt, że wybór odpowiednich produktów do tynkowania do jedna z najważniejszych kwestii. W tym zakresie warto kierować się przede wszystkim specyfikacją techniczną i tym, żeby mieszanka tynkarska była dopasowana do projektu. Na rynku dostępne są bowiem tynki mineralne, akrylowe, silikonowe, silikatowe oraz silikatowo-silikonowe. Należy również pamiętać o sprawdzeniu daty przydatności do użycia na opakowaniu produktu.
Jeśli szukasz wysokiej jakości mieszanek tynkarskich, zajrzyj do oferty: tynki Sempre w hurtowni materiałów budowlanych Budmar.
Przygotowanie podłoża
Właściwe przygotowanie podłoża przed rozpoczęciem tynkowania ma duże znaczenie dla powodzenia procesu. Ściana powinna być więc równa i niepyląca. Należy usunąć wszelkie nierówności i zabrudzenia jeszcze przed przystąpieniem do pracy. Ściany zewnętrzne muszą być również suche, ponieważ położenie tynku na wilgotną powierzchnię może doprowadzić do jego odspojenia. Warto pamiętać, że zasady te dotyczą jednocześnie zachowania czystości na całym placu budowy.
Stosowanie się do zaleceń producenta
Czasami można spotkać się z niejednokrotnie wyglądającymi powierzchniami tynkowanymi. Przyczyną tego jest niestosowanie się do zaleceń producenta i nieodpowiednie przygotowanie materiału. Dotyczy to nie tylko błędnego przygotowania zaprawy tynkarskiej, ale i pominięcia warstw pośrednich, jeśli są w danej sytuacji wymagane. Nawet jeśli istnieje potrzeba zagruntowania podłoża pod tynk, preparat należy wybrać zgodnie z zaleceniami producenta na opakowaniu bądź karcie technicznej tynku. Istotną kwestią jest także staranne nakładanie poszczególnych warstw.
Ochrona świeżo nałożonego tynku
Po zakończeniu tynkowania nie wystarczy jedynie pozostawić świeżej warstwy na elewacji. Konieczne jest zabezpieczenie jej do czego warto wykorzystać siatkę ochronną. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że to właśnie pierwsza doba ma ogromne znaczenie dla prawidłowego procesu wiązania się tynku. Proces ten mogą zakłócić zbyt silne słońce bądź opady atmosferyczne. Dlatego też należy dodatkowo pamiętać o rozpoczęciu prac tynkarskich tylko w czasie sprzyjających warunków pogodowych.
Fot. Shutterstock